Послуги

Оскарження заповіту. Визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину

Відповідно до ст. 1257 Цивільного кодексу України заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.

За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

Важливо пам’ятати, що у разі недійсності заповіту спадкоємець, який за цим заповітом був позбавлений права на спадкування, одержує право на спадкування за законом на загальних підставах.

 

В ч. 1, 2 ст. 1257 Цивільного кодексу України зазначено три умови для визнання заповіту недійсним:

 1. Складення заповіту особою, яка не мала на це права. Наприклад, це можуть бути випадки складення заповіту недієздатною особою.
 2. Порушення форми та порядку посвідчення заповіту, наприклад, заповіт:
  1. Складений з порушенням загальних вимог щодо його форми, наприклад, в заповіті не зазначено місце та час його складення, або на заповіті відсутній підпис заповідача чи, у випадках, передбачених законом, підпис особи, яка за дорученням заповідача мала право підписувати заповіт.
  2. Посвідчений не уповноваженою на це особою.
  3. Посвідчений уповноваженою особою, але з порушенням вимог, установлених в законі.
  4. Посвідчений за відсутності свідків у випадках, коли присутність не менш як двох свідків при посвідченні заповіту є обов’язковою (якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати заповіт).
 3. Невідповідність волі та волевиявлення заповідача. Тут маються на увазі випадки, коли особа в момент вчинення заповіту не розуміла значення своїх дій і не могла керувати ними. В таких випадках суд, для встановлення істинної волі та волевиявлення заповідача, призначатиме посмертну судово-психіатричну експертизу.

 

Для отримання позитивного судового рішення необхідно розуміти деталі конкретної справи, а тому, бажано звернутися за допомогою до спеціаліста.

Окрім випадків, коли необхідно оскаржити сам заповіт, виникає необхідність в визнанні вже виданого свідоцтва про право на спадщину.

Статтею 1301 Цивільного кодексу України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.

 

Не мають права на спадкування особи, які:

 • Не входять до жодної з черг спадкування;
 • Умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя. Виключенням з цього правила є випадки, коли спадкодавець, знаючи про це, все ж призначив таких осіб спадкоємцями за заповітом;
 • Умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині.

В вищезазначених випадках такі особи позбавляються права на спадкування як за законом, так і за заповітом.

 

Особами, які не мають права на спадкування за законом, є:

 • Батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини;
 • Батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом;
 • Одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду. Виключенням з цього правила є випадки, коли шлюб визнаний недійсним після смерті одного з подружжя, то за другим із подружжя, який його пережив і не знав та не міг знати про перешкоди до реєстрації шлюбу. В такому випадку суд може визнати право на спадкування частки того з подружжя, хто помер, у майні, яке було набуте ними за час цього шлюбу.

 

Окрім вищезазначених підстав для визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним, можна виділити, зокрема, ще й наступні:

 • Свідоцтво було оформлене не уповноваженою на це посадовою особою;
 • При оформленні свідоцтва було недодержано встановленої законом форми такого свідоцтва;
 • Свідоцтво про право на спадщину було видано не за місцем відкриття спадщини;
Як скористатися нашими послугами?
 1. Залиште заявку у формі зворотного зв’язку або зателефонуйте за номером телефону +380967326146.
 2. Направте запитувані юристом документи.
 3. Отримайте розгорнуту консультацію по своїй проблемі та дізнайтеся умови співпраці.
 4. Підпишіть договір та очікуйте результати вирішення Вашої проблеми.
1 500 грн. за годину роботи
Залишити заявку
Статті по цій темі
Як поновити строк на прийняття спадщини?
Як поновити строк на прийняття спадщини?

Про те, якими є та бувають підстави для встановлення додаткового строку на прийняття спадщини. Які причини суди вважають поважними, а які ні.

Спадкове право
15.06.2020 |  3856
Всі статті по цій темі 
Відгуки
Любовь Пушкарская
19.09.2021
Любовь Пушкарская
Большое спасибо Александру за его профессионально выполненную работу, за его отношение уважительное к клиенту. Побольше бы, в нашей стране таких умных, грамотных специалистов. Ещё раз вам большое спасибо. Здоровья вам и удачи по жизни.
Vlad Demeschuk
18.07.2021
Vlad Demeschuk
Очень хороший адвокат помог мне в моей проблеме , все разобрали отлично , всем советую
Светлана Владимировна
06.08.2020
Светлана Владимировна
Висловлюю велику вдячність адвокату Олександру Курочкіну за його високий професіоналізм у справах щодо кредитних правовідносин! Компетентний, добре обізнаний з регулюючим законодавством та судовою практикою судів Вищих інстанцій спеціаліст! За...
Докладніше
Светлана Владимировна
06.08.2020
Светлана Владимировна
Висловлюю велику вдячність адвокату Олександру Курочкіну за його високий професіоналізм у справах щодо кредитних правовідносин! Компетентний, добре обізнаний з регулюючим законодавством та судовою практикою судів Вищих інстанцій спеціаліст! За своїм зверненням отримала якісну, позитивну консультацію та впевненість в своїх подальших діях! Рекомендую всім, хто має проблемні відносини з банками та колекторськими установами! Звертайтесь, тут Вам дійсно допоможуть!!!!
Ihor Shafar
21.04.2020
Ihor Shafar
Дуже рекомендую Олександра як висококваліфікованого юриста, все швидко якісно та ефективно.
Всі відгуки