Статті

ВП ВС визначилася у яких випадках потерпілий може вимагати виплати страхового відшкодування, якщо пропустив строк на подачу заяви про виплату

ВП ВС визначилася у яких випадках потерпілий може вимагати виплати страхового відшкодування, якщо пропустив строк на подачу заяви про виплату

Які ще є варіанти отримати страхове відшкодування потерпілому, якщо він пропустив річний строк з моменту ДТП на подачу заяви про виплату страховій компанії?

14.12.2021 року Велика Палата Верховного Суду розглянула справу № 147/66/17 та за результатами прийняла постанову. Питання стосувалося відшкодування шкоди за наслідками ДТП. Одне з основних питань полягало в тому чи можна стягнути збитки з винуватця, якщо його відповідальність застрахована. Тут нічого нового, суд ще раз підтвердив свій висновок 2018 року, що якщо відповідальність застрахована, то збитки треба відшкодовувати за рахунок страхової компанії винуватця. Останній же відповідає лише за суми, які не покриваються страховою. Але судді вирішували і ще одне питання, яке як на мене має велике значення.

Це питання стосується права страхової компанї відмовити у виплаті страхового відшкодування у випадку, якщо заяву про виплату страхового відшкодування було подано більш ніж через рік з моменту ДТП. Я вже неодноразово писав, що не можна слухати працівників страхових компаній винуватців, що після ДТП треба подати повідомлення про ДТП потерпілому, а заяву на виплату лише після притягнення одного з учасників ДТП до відповідальності. Подача повідомлення про ДТП потерпілим страховику винуватця не передбачено законом. Обов’язок подавати повідомлення про ДТП існує лише у самого страхувальника і лише щодо своєї страхової компанії. Потерпілий же подає лише заяву про виплату відшкодування у страхову винної особи.

Так от, вказаний висновок ВП ВС стосується випадку, коли потерпілий пропустив строк на подачу заяви про виплату відшкодування. Хоча справа не стосувався питання  відмови страхової компанії у виплаті, але суд дав відповідь, що робити і в такому випадку. Колегія суддів пропонує підхід, який говорить, що у випадку пропуску строку потерпілий може звернутися до суду з позовом про стягнення відшкодування у межах загальних строків позовної давності. При цьому строк на подачу заяви про виплату страхового відшкодування не являється строком позовної давності, тому суд повинен розглядати позовні вимоги і дати оцінку правовідносинам між сторонами. Один лише нюанс і він полягає у тому, що потерпілий повинен довести суду, що він діяв добросовісно і пропуск строку стався не через його бездіяльність, а через інші обставини, які не залежали від нього. Якщо ж річний строк було пропущено, наприклад, через зволікання самого потерпілого, то суди повинні відмовляти в задоволенні позовних вимог.

Дуже цікаво, як може себе повести судова практика у контексті даного висновку. Можливо, тепер можна буде фактично через суд поновлювати річний строк на подачу заяву про виплату (бо його якби не можна поновити по іншому ніяк). Основне буде довести факт своєї добросовісності, наприклад не можливість подачі заяви через якесь серйозне захворювання. У контексті проблеми, що страховики не роз’яснюють право потерпілим відразу подавати заяву на виплату, то потрібно буде доводити факт, що то страхова винна своїми вказівками, що спочатку треба постанову суду принести. Можливо ще буде працювати затягування судом строків на визначення винної особи і у зв’язку з цим пробувати довести добросовісність потерпілого.

Інша цікава річ яку написала Велика Палата полягає у тому, що у випадку отримання відмови страхової у виплаті з вини потерпілого через пропуск річного строку, то потерпілий не може заявити вимогу на стягнення збитку з винуватця (крім сум, які страхова по закону не покриває).

Як на мене це є не дуже адекватні підходи у тому контексті, що потерпілій особі, щоб отримати відшкодування треба враховувати багато нюансів і зіткнутися з багатьма проблемами, які не завжди можна вирішити самому без сторонньої допомоги юриста чи адвоката. Але маємо, що маємо.

Ну і останній потрібний висновок полягає у тому, що страхове відшкодування може отримати не лише власник автомобіля, а і особа, яка на законній правовій підставі його використовує. Іншими словами, у кого свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, то той і може вимагати від страхової виплату.

Схожі статті
ТОП 10 правових висновків Верховного Суду у спорах по ДТП за 2018 рік
ТОП 10 правових висновків Верховного Суду у спорах по ДТП за 2018 рік

Аналіз актуальних правових висновків в спорах пов’язаних з відшкодуванням шкоди, прийнятих Верховним Судом протягом 2018 року, які будуть актуальними і в наступних роках.

Адвокат по ДТП Київ
24.12.2018 |  2179
Основні висновки Верховного Суду у спорах про відшкодування шкоди (ДТП) за 2019 рік
Основні висновки Верховного Суду у спорах про відшкодування шкоди (ДТП) за 2019 рік

Аналіз основних правових висновків в спорах, пов’язаних зі стягненням збитків та шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, прийнятих Верховним Судом протягом 2019 року

Адвокат по ДТП Київ
15.04.2020 |  31956
Основні висновки Верховного Суду у спорах про відшкодування шкоди (ДТП) за 2020 рік
Основні висновки Верховного Суду у спорах про відшкодування шкоди (ДТП) за 2020 рік

Аналіз основних правових висновків в спорах, пов’язаних зі стягненням збитків та шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, прийнятих Верховним Судом протягом 2020 року

Адвокат по ДТП Київ
04.06.2021 |  10681
Основні висновки Верховного Суду у спорах про відшкодування шкоди (ДТП) за 2021 рік
Основні висновки Верховного Суду у спорах про відшкодування шкоди (ДТП) за 2021 рік

Аналіз основних правових висновків в спорах, пов’язаних зі стягненням збитків та шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, прийнятих Верховним Судом протягом 2021 року 

Адвокат по ДТП Київ
07.01.2022 |  2237
Всі статті по цій темі