Статті

Вирішення доменних спорів

Вирішення доменних спорів

Веб-сайт є однією з перших точок взаємодії бізнесу та клієнтів. Чим більше впізнаваним є продукт, послуга чи конкретна компанія, тим більше користувачі шукатимуть її в інтернеті. Розвиток бренду вимагає значних людських та фінансових ресурсів, через хочеться, щоб при пошукові саме веб-сайт компанії був першим, що побачать користувач, так як найбільш відвідуваними є сайти, що знаходяться на перших сторінках пошуковика.

На цьому паразитують веб-сайти, створені за доменними іменами, які є або однаковими з оригінальним доменом (але в іншій зоні), або сильно на нього схожі. Таким чином вони без зусиль отримують частину аудиторії відомого бренду, а також можуть вводити відвідувачів в оману, вказуючи, що їх сайт є офіційним. Сама ж компанія, окрім відтоку відвідувачів, отримує ще і ризик погіршення ділової репутації через неякісний товар чи послуги, що пропонуються невідомо ким.

Основною причиною наявності такої проблеми є швидкість та легкість реєстрації доменного імені. Для цього потрібно просто подати заявку будь-якому реєстраторові доменних імен, вказати анкетні дані, провести оплату і через декілька хвилин все буде готово.

При цьому, реєстратор не зобов’язаний перевіряти ні справжність введених даних, ні їх повноту.

Добросовісним же власникам доменних імен непросто протидіяти таким діям.

Єдиним стовідсотковим вирішенням цієї проблеми може бути лише реєстрація за собою доменного імені в якнайбільшій кількості доменних зон. Але такий захід не можна назвати раціональним. Тому розглянемо інші способи захисту від копіювання доменних імен.

Перш за все, треба потурбуватися про реєстрацію торгової марки. Так, це довго і може бути недешево, але наявність свідоцтва допоможе в довготривалій перспективі як при просуванні власного бренду, так і при боротьбі з недобросовісними конкурентами.

В розрізі доменних імен наявність торгової марки є доказом того, що від дати видачі свідоцтва лише його власник має право на конкретне позначення в доменному імені стосовно товарів чи послуг, для яких торгова марка зареєстрована.

При цьому, наявність свідоцтва дозволить зареєструвати домен в зоні .ua. Робити це не обов'язково, особливо якщо у вас вже є сайт в іншій доменній зоні (тим більше, якщо цей сайт вже розкручений), але дуже бажано. Хоча б тому, що ніщо не заважає після реєстрації домену в .ua зробити перенаправлення з нього на ваш основний сайт. Але при цьому ви уникнете ситуації, коли недобросовісний конкурент зареєструє за собою таке ж позначення але для інших товарів/послуг і відхопить собі домен .ua.

Далі, після виявлення сайту, домен якого порушує ваші права, необхідно звернутися до адміністрації сайту з претензією та вимогою припинити порушення ваших прав. В більшості випадків цього буде достатньо, оскільки порушник може бути не готовим до захисту і йому буде легше перевести сайт на нове доменне ім'я, ніж жити з перспективою бути втягнутим в суди. Буває й таке, що порушник може і не знати, що він порушує чиїсь права (буває і таке). В будь-якому разі, після направлення скарги можна очікувати одного з наступних варіантів розвитку подій: доступ до сайту через доменне ім'я буде заблоковано, порушник тимчасово заблокує доступ до сайту і коли буде вважати, що небезпека минула, відновити його, або ж проігнорує ваше повідомлення.

В останніх двох випадках доведеться переходити до більш рішучих заходів, наприклад:

UDRP / UA-DRP

Коли мова заходить про доменні спори, часто згадують процедуру UDRP (Єдина політика вирішення доменних спорів), як найбільш ефективний засіб вирішення проблеми. Справді, UDRP UDRP дозволяє швидко отримати рішення. Потрібно лише направити заяву, складену згідно з правилами UDRP, оплатити збір і рішення буде не пізніше, ніж через три місяці. Після відкриття провадження домен не можна буде ні видалити, ні передати іншій особі, ні змінити реєстратора. При цьому, не має значення, в якій юрисдикції відбувається порушення. Але ця процедура має особливості, які слід враховувати.

UDRP є адміністративною процедурою, тобто рішення приймається не судом, а по суті арбітражем. Тобто, навіть у разі винесення рішення порушник може звернутися до суду і тоді судове рішення поставить крапку в спорі.

За правилами UDRP, у разі задоволення заяви, може бути винесено лише одне з двох рішень – скасування реєстрації доменного імені або передача доменного імені заявнику.

Мінімальний збір за розгляд справи становить $1500. Однак, це зовсім небагато, особливо, якщо порушення відбувається за кордоном.

Оскільки UDRP є міжнародною процедурою, основна мова провадження – англійська.

Якщо спірний домен знаходиться в зоні .ua чи com.ua (в майбутньому планується розширення переліку доменних зон), є можливість застосування процедури UA-DRP, яка розроблена на основі UDRP. Загалом, правила UA-DRP такі ж, як і UDRP але основною мовою є українська.

Антимонопольний комітет України

Якщо доменне ім’я використовується суб’єктом господарської діяльності, для захисту своїх прав можна звернутися до Антимонопольного комітету України у зв’язку з недобросовісним використанням торгової марки.

Звернення до АМКУ є безкоштовним, а сама заява розглядається протягом 30 календарних днів (строк може бути подовжено до 60 календарних днів). При цьому, АМКУ має право самостійно збирати докази під час розгляду справи, а в окремих випадках – проводити експертизу.

В разі прийняття позитивного рішення буде винесено рішення про визнання факту недобросовісної конкуренції та її припинення, а також накладено на порушника штраф.

Найбільший розмір штрафу становить до 5% доходу (виручки) порушника за попередній рік, або до 170 000 грн. (10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Звичайно, за недобросовісне використання доменного імені не призначать максимальну суму штрафу, але звернення до Антимонопольного комітету є хорошим додатковим інструментом впливу на порушника.

Звернення до суду

Одним з перших питань, яке потрібно вирішити перед зверненням до суду є встановлення, за ким саме зареєстровано домен.

Для цього треба звернутися до реєстратора доменного імені з адвокатським запитом для отримання інформації про власника сайту.

Дізнатися, хто є реєстратором веб-сайту, можна легко через сервіс Whois (наприклад, https://www.imena.ua/domains/whois). В полі Registrar буде вказане його найменування та контактна інформація.

Найчастіше веб-сайти порушників зареєстровані на фізичну особу, а тому реєстратори можуть відмовитися надавати будь-яку інформацію про них, зазначаючи, що такі відомості є персональними даними, є конфіденційною інформацією і не підлягають розголошенню.

Якщо і на адвокатський запит надійшла негативна відповідь, існує ще один спосіб – звернутися до Центру компетенції адресного простору мережі Інтернет (https://web-fix.org/)  за довідкою про власника веб-сайту. Практика показує, що на їх запит можуть надати відповідь, навіть, якщо до цього була отримана відмова.

Якщо і цей спосіб не допоміг, доведеться звертатися до суду з позовною заявою про припинення порушення прав інтелектуальної власності до реєстратора. Разом з позовною заявою необхідно подати клопотання про витребування доказів у відповідача. Після того, як відповідач надасть інформацію, хто є власником сайту – залучити його, як співвідповідача.

Одночасно необхідно подати також заяву про забезпечення позову, щоб суд заборонив реєстратору видаляти домен та змінювати власника облікового запису, щоб порушник не міг його видалити чи перереєструвати доменне ім’я на когось іншого.

В доменних спорах найефективніше буде просити суд зобов’язати реєстратора переделегувати домен на позивача. Просте видалення чи блокування домену нічого не дасть, порушник зможе повторно зареєструвати все за собою. А у випадку переделегування домену позивачеві порушник втратить контроль над ним, а позивач ще й отримає всіх відвідувачів веб-сайту. В залежності від обставин справи можна також просити суд стягнути збитки.

 

Схожі статті
Реєстрація торгової марки
Реєстрація торгової марки

Детально про реєстацію торгової марки та навіщо вона потрібна.

Інтелектуальна власність
30.03.2020 |  1892
Захист інтелектуальної власності на митниці
Захист інтелектуальної власності на митниці

За новими правилами процедура реєстрації в митному реєстрі та порядок взаємодії правовласників та митниці виглядають наступним чином

Інтелектуальна власність
17.08.2020 |  1257
Всі статті по цій темі